לוחות ושברי לוחות

הגות יהודית נוכח הפוסטמודרניזם

קץ עידן האידיאולוגיות הגדולות והאמיתות המוחלטות, שבוא ממאפייני הפוסטמודרניזם, מאיים לרוב על המחשבה הדתית, התופסת רעיונות כגון אלה כפרקי זהות העלולים להחליש את המחויבות הדתית. העובדה כי רבים חיים כיום בתודעה פוסטמודרנית מקשה על הנחלת השקפת עולם סדורה בכלל, והדבר נכון פי כמה לגבי העולם הדתי שממהותו שואף להעניק משמעות לחיי הפרט והכלל בתוך מסגרת תבונית מסודרת. רוב לגשר על הפער הזה כרוכים בביטול הרך של המצב הפוסטמודרני ולמעשה בסוג של עצימת עיניים אל מול תכניו.

לא כן הספר לוחות ושברי לוחות, המתמודד באופן אמיץ ומקורי עם שאלות נוקבות שמעלה הפוסטמודרניזם; שאלות כגון ערך החיים הדתיים, מוסריות, דמוקרטיה, ציונות וניו אייג'. הרב שג"ר, הנמנה עם המקוריים ופורצי הדרך שבהוגי הדעות היהודיים בדורות האחרונים, אף טוען כי לא ניתן לקיים חיים דתיים ומוסריים שלמים בתקופתנו ללא אימוץ ביקורתי של חלק מתפיסות הפוסטמודרניזם. לדעתו, תפיסות אלה לא מביאות בהכרח להתפרקות דתית וערכים אלא להיפך – ליצירת עולם דתי וערכי אותנטי ומלא חיוניות. הספר מכיל מענה של ממש למצוקות הפרט בראשית המאה העשרים ואחת ובד בבד פורש חזון חברתי עכשווי, רלוונטי מאין כמוהו.

כרך זה הוא ראשון בסדרה 'צירופים חדשים: הגות בענייני השעה'. הוא מכיר את תמצית הגותו של הרב שג"ר בסוגיות אקטואליות, ובראש ובראשונה את גולת הכותרת של מפעלו ההגותי – שיח דתי ורוחני אל מול הפוסטמודרניזם.


הספר יצא לאור בשיתוף עם הוצאת "ידיעות ספרים".

 

  • לוחות ושברי לוחות
    עורך: זוהר מאור
    2013
  • כריכה קשה
    22x14 ס"מ
  • מחיר קטלוגי: 70.00
קטגוריה: