יענקל'ה רוטבליט לקראת היארצייט

גבעה מטורשת סמוכה אל סף המדבר, אחת מאותן גבעות צפונית לאפרת או דרומית לבית לחם שהפגנות ומאבקים ניטשו עליהן, טרם קמה שכונת בתי קוביה אחדים וכמה קרוונים.
"שיח יצחק" קוראים לישיבה אבל השיח שצמח והתפתח בה היה השיח המובהק והמיוחד של הרב שג"ר ז"ל.
נשכח כעת את הפוליטיקה ולא נהרהר בשאלה האם שכונת בתי הקוביה והקרוונים על הגבעה המטורשת, היא בבחינת גאולת הארץ או גזילתה.
צמיחה באה מתוך מחלוקת, האמין ולימד הרב שג"ר, ואני שחלקתי איתו אך מעט וחלקתי עליו לא מעט, אהבתי לשמוע אותו, אהבתי ללמוד איתו ולפרק זמן מסויים, קצר, קצר מדי כפי שמתברר תמיד במאוחר מדי, הייתי בא אל השיח בגבעה לשיעורי יום חמישי שלו שעסקו אז בלימוד האדמו"ר הזקן.
אולם קטן גדוש צעירים צפוף. יש להקשיב בדריכות כי קשה לשמוע והרב מדבר בקול שקט, חרישי לפעמים, ממולמל משהו כי גם אם הוא בא מוכן מן הבית הוא מוסיף לחשוב נוכח קהלו, כי השיעור אינו הרצאה אלא שיחה ודיון.
מכונס בחליפה אפרפרה, כתפיים אסופות מעט, כל שפת הגוף משדרת הסוס נבוך, העיניים מתרוצצות סביב, מתבוננות פנימה ומתמלאות פתאום נהרה של גילוי. והתרגשות שממלאה את הגוף הביישן והידיים נוגעות מסיטות קלות איזה חפץ שלא לצורך והדיבור גדוש בקיאות עצומה ושכל חריף מתאמץ לדייק בניסוח ועדיין כולו ניגון נסער של הלב.
השיח של הרב שג"ר היה נועז ומרתק, חדשני ואפילו פורץ דרך בעולם הנקרא אמוני באשר מלבד הידע העצום בהגות התורנית לדורותיה הייתה לו בקיאות עמוקה ומעודכנת במיטב החשיבה הפילוסופית המערבית והכרות טובה עם פירות התרבות החילונית והיו לו השכל החריף ועומק המחשבה להנהיר באופן מקורי ועמוק את אלה במונחים של אלה.
האם היה מממשיכי הרב קוק, או לפחות פרשנו המעודכן? אולי, אבל, בישיבה שלו היו סרטר וקאמי, קאנט ופרויד ואפילו בז'יז'ק לוקחים חלק בדיון ובפרשנות המונחים הקבליים בכתבי אדמו"ר חסידי.
ושלא תטעו לרגע. הרב שג"ר לא עשה הנחות לעולם החילוני ולא חיבב אותו. הוא הכיר אותו, היטב למדי, כפי שיש להכיר בר פלוגתא, לעומק.
הוא הבין כי על מנת לשמור על חיותו וחיוניותו צריך העולם הדתי אמוני להתעדכן כל העת ולהטמיע את מונחי העולם הרלטיבי, הפוסטמודרני, ולשיטתו הסינתיזה שמולידה הדיאלקטיקה הזו היא התעלות עולם האמונה למקום גבוה יותר. יתכן, אבל, ודאי שמשהו חדש ואחר קורה בישיבה כזו.
ראיתי כמה נערץ היה על תלמידיו, כמה השפיע עליהם מרוחו כמורה לחיים, כמה איתגר אותם למחשבה וחיפוש ואיך נהג בהם בענווה אמיתית והומור טוב לב.
הייתי כאמור, רק בחזקת שומע עובר אורח, במעגל מתרחב של תלמידים שלא מן המנין. הצצתי ונחשף לפני לא רק האדמו"ר הזקן אלא גם הרב שג"ר, שצעיר היה עדיין בלכתו והוא עולם מלא. מואר ועמוק, תוסס וחי, מיוסר לא מעט אבל מלא אמונה. על כל אלה אהבתי אותו, מעבר לכל מחלוקת, כאיש רוח אמיתי. אינטלקטואל חריף ומורה גדול. יהי זכרו ברוך.

04.10 » ספר חדש יצא לאור: שיעורים על מסכת ברכות כרך ב
02.09 » ספרים בעריכה: עיונים במדרשי אגדה, שיעורים על מסכת סנהדרין, שיעורים על סיפורי מעשיות לר"נ מברסלב

    צרו קשר

    מעלה מיכאל 4א, אלון שבות

    טל: 02-993-8850 פקס: 02-993-8850

    sgr@inter.net.il