דעת תבונות, ישיבת שיח יצחק

הקבלה כמשל או כנמשל

הקדמה לדעת תבונות. הצגת הגישה של הרמח"ל לקבלה, הסוברת שהתוכן שלה מתקיים באופן ממשי מציאותי, אל מול שיטות אחרות שרואות בקבלה משלים מופשטים.

להאזנה בחלון חדש לחץ כאן.

 

העיסוק של הנשמה בטעמי הבריאה

לאחר שהראשונים התמקדו בשאלות פילוסופיות כמו יחוד ה', השאלות העיקריות שהרמח"ל מתעסק בהן הן שאלות קיומיות כגון תכלית הבריאה, משמעות החיים ושכר ועונש.

להאזנה בחלון חדש לחץ כאן.

 

טוב ויחוד ה'

הטוב המוחלט הוא טרנסצנדנטי ובכל זאת טבעו להיטיב לעולם ולצאת מהאינסוף. דבר סופי הוא לא מוחלט, כל דבר סופי מכיל ריבוי של המציאות והמהות, ודבר עצמי הוא לא סופי.

להאזנה בחלון חדש לחץ כאן.

 

יחסם של הרמבם ורבנו בחיי ליחוד ה'

לפי הרמב"ם, המציאות והמהות אצל ה' מאוחדים. הוא מחויב המציאות, ויחיד במובן שלא ניתן לספור אותו. אצל רבנו בחיי, העולם מאוחד והאדם מאוחד, וזה הביטוי של היחוד האינסופי של ה'.

להאזנה בחלון חדש לחץ כאן.

 

יחסו של הרמחל ליחוד ה'

בשביל שיהיה יחיד, צריך לשלול את מה שהוא מחוצה ליחיד. כך ה' כביכול מגדיר את עצמו בשלושה שלבים – 1. הצהרה על עצמו, 2. בריאת עולם חיצוני לו ושלילתו, 3. סינתזה של השלבים הקודמים, ע"י המפגש בין ה' לעולם.

להאזנה בחלון חדש לחץ כאן.

 

תכנון תבוני מול אבולוציה

דיון המנגיד בין מכניזם אבולוציוני עיוור לאמונה בתכנון תבוני. עולה השאלה, האם בתוך עולם שנוצר ע"י מכניזם חסר תודעה ניתן ליצור משמעות ותכלית דתיים? הרמח"ל יאמר שגם הנהגת הטבע נובעת מהיחוד האלוקי.

להאזנה בחלון חדש לחץ כאן.

 

טהרה וקדושה

על הזיקה בין התפיסה הקבלית של הרמח"ל לבין דבריו על מידת הקדושה במסילת ישרים. יש קשר הדוק בין הגוף לנפש, לכן אקט פיזי יכול לגרום לקדושה. צריך לדאוג לגוף כדי להגיע להרמוניה. טהור משתמש בעולם כאמצעי, וכשהוא מגיע לטהרה העולם הופך לקדוש ותכלית שהוא יכול ליהנות ממנה.

להאזנה בחלון חדש לחץ כאן.

04.10 » ספר חדש יצא לאור: שיעורים על מסכת ברכות כרך ב
02.09 » ספרים בעריכה: עיונים במדרשי אגדה, שיעורים על מסכת סנהדרין, שיעורים על סיפורי מעשיות לר"נ מברסלב

    צרו קשר

    מעלה מיכאל 4א, אלון שבות

    טל: 02-993-8850 פקס: 02-993-8850

    sgr@inter.net.il